HNOJENIE TRÁVNIKA
hnojenie trávnika

 

Prihnojíme Vám aj Váš trávnik.

 

hnojenie


Pre hnojenie platí, že čím častejšie sa trávnik kosí, tým viac živín potrebuje.

Trávnik môžeme hnojiť kvapalným hnojivom, kryštalickým alebo pevným-granulovaným. Najviac sa používa granulované hnojivo najmä kvôli jednoduchej aplikácii sypacím vozíkom alebo ručne.

Hnojenie trávnika je veľmi dôležité. Hnojením dodáme všetky potrebné živiny potrebné na to, aby sme dosiahli sýto zelený,   životaschopný, pevný a hlavne hustý trávnik a aby burina nemala miesto na udomácnenie sa. Čím je trávnik hustejší, tým je menšia šanca, že si semená burín nájdu svoj životný priestor vo vašom trávniku a začnú sa rozmáhať. Takisto, čím je trávnik hustejší, tým lepšie odoláva horúčavám a vysychaniu, pretože si dokáže zadržať potrebnú vlhkosť pri korienkoch.

Tri hlavné živiny, ktoré trávnik potrebuje pravidelne dopĺňať a sú to dusík, fosfor a draslík. Najviac sa vyčerpáva dusík, ktorý nám zachováva krásny zelený trávnik a podporuje rast nových výhonkov. Fosfor je potrebný  pre rast korienkov ktoré vyživujú trávnik. Draslík napomáha rastu novej trávy a zabezpečuje trávniku dobrý zdravotný stav.

Tieto tri hlavné zložky sa väčšinou aplikujú 3-5 krát počas roka, podľa toho aký máme trávnik a ako ho využívame, zalievame a kosíme. Dávka hnojiva je rôzna podľa toho aké hnojivo používame.

Sú aj hnojivá ktoré majú účinok až 9 mesiacov a živiny do pôdy uvolňujú podľa teploty pôdy. Uvolňovanie živín je riadené hrúbkou živicového obalu. Hnojivo sa riadeným uvoľňovaním živín prispôsobí rastovým fázam trávnika - pri vyšších teplotách sa uvoľňujú živiny rýchlejšie a vtedy aj trávnik rastie rýchlejšie , pri nižších teplotách , keď je rast spomalený ,sa uvoľňuje živín menej.

Na jeseň je veľmi dobre prihnojiť trávnik "jeseným hnojivom", ktoré zabezpečí lepšie prezimovanie koreňovej sústavy.

Na jar je zasa vhodné trávnik ošetrite prípravkom proti machu.


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV