KOSENIE TRÁVNIKA
kosenie trávnika

 

 

Pravidelné kosenie trávnika je jednou z najdôležitejších činností v starostlivosti o trávnik. Aby sme dosiahli pravidelný „kobercový efekt“, odporúča sa kosiť približne 1 krát za týždeň, ale všetko závisí od druhu trávnika a jeho kvality.  Trávnik je potrebné ošetrovať pravidelne, lebo inak sa veľmi skoro zaburiní. Základom starostlivosti je teda dodržanie pravidelnosti a udržanie správnej výšky kosenia počas celej sezóny, čím sa podporuje rast korienkov a hlavne rast nových výhonkoch, aby sa stala tráva hustejšia a nedala tak šancu rastu buriny a machu.

Dĺžka trávy závisí od druhu trávnika a mala by byť počas celej sezóny rovnaká.  V letných mesiacoch, v období najväčšieho rastu trávy, kosíme približne raz za 5 dní na dĺžku 2,5 až 3,5 cm, no nikdy nie o viac ako tretinu dĺžky trávy na jedno kosenie. Kosením udržujeme trávnik v optimálnom stave a do istej miery tým znižujeme nadmerný odpar vody, takže netreba tak často zavlažovať.

Po kosení však trávnik vždy potrebuje závlahu. Na jeseň, pred prvými mrazmi, ešte naposledy trávnik pokosíme, aby neprerástol. K dobrej starostlivosti patrí aj občasné prehrabanie trávnika najmä v oblastiach, kde je ťažká pôda. Povrchovým prekyprením zabraňujeme vytváraniu machových vankúšov v trávniku. Výskyt machu hovorí o nedostatočnej starostlivosti, trvalom zatienení trávnika alebo o dlhodobom nedostatku živín.

Takže základom pekného trávnika je:

*pravidelne kosiť

*polievať

*prevzdušniť

*hnojiť

*odburiniť

 

 

 

Záhradný odpad po dohode aj odvezieme na skládku


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV