STRIHANIE ŽIVÉHO PLOTU
strihanie živého plotu

Veľmi radi ostriháme a oživíme Váš živý plot, lebo len pravidelným a správnym  skracovaním živého plotu dosiahnete správny tvar, hustotu a jeho rast.

živý plot

Živé ploty /stálozelené/ zo smrekov, tují, cyprusu, tisu atď. znáša takmer každý strih a môže sa skracovať prakticky počas celej vegetácii.

Dreviny nestálozelené/ako napríklad vtáčí zob, topole, hraby a lesné buky sa strihajú od polovice/konca januára do polovice/konca marca v závislosti na poveternostnej situácii.

 

Živý plot hrab:

živý plot hrab

 

Ďalej sa odporúča ďalší letný rez koncom júla. Plot potom na krátku dobu pozastaví svoj rast, ale po pár dňoch opäť zosilnie a krásnie.

 

živý plot vysoký

Strih môže byť akýkoľvek ako budete požadovať, ale odporúčame strih, aby sa drevina zužovala smerom zdola nahor. Takýto spôsob rezu zvýši celkový pekný obraz Vášho živého plotu a Vy zároveň predídete holým miestam v spodných častiach dreviny. Základom je rovnomerné vykonanie rezu – nie iba hore, ale i po stranách  a to aj vtedy, keď drevina ešte nedosiahla požadovanú výšku. Jedine rovnomerný rez po stranách a hore zaistí aj rovnomerný rast do šírky i do výšky.

 


Najlepšie je, keď sa ploty strihajú do kónického tvaru, aby malo svetlo prístup i do dolných partií a ploty nezostali odspodu bez listov. Spodná časť by mala byť i 20 - 30 cm širšia ako spodná.

 

Veľmi radi Vám ostriháme aj stromky a kríky do nejakého tvaru

stromček pred úpravou:

stromček počas úpravy:

počas

stromček po úprave:

stromček po úpraveNÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV