ZAKLADANIE TRÁVNIKA
Zakladanie trávnika

Trávnik môžeme zakladať počas celej sezóny, ale  najvhodnejšie obdobie je v mesiaci apríla až máj, alebo koncom sezóny v mesiaci august až septembri. Základom je pripraviť si pôdu a plochu na založenie trávnika. Je viac spôsobov ako si založiť trávnik či výsevom alebo pokládkou trávnej mačiny.


Pri zakladaní trávnika na jar, je dobre keď vieme plochu na ktorú budeme robiť trávnik ešte na jeseň zorať. Pôda nám v zime premrzne a ľahšie sa dá rozpracovať.

 

Na jar pôdu zrotavátorujeme, odstránime všetky buriny, trsy starej trávy prípadne kamene  a necháme 2-3 týždne pôdu (odpočívať), aby nám vyklíčili ešte niektoré buriny po /odpočinku/ opäť plochu zrotavátorujeme a plochu vyčistíme.

/Niekto 10-15 dní pred rotavátorovaním burinu postrieka./

Staré rastliny treba odstrániť aj s koreňmi, aby nám znovu nevyklíčili a nezaburinili nám nový trávnik.

Keď máme plochu vyčistenú je potrebné terén dôkladne vyrovnať. Je to dôležité pri každom spôsobe zakladania trávnika. Pri pokládke trávnych kobercov by nám koberec správne nezakorenil ak by bol terén nerovný a pri výseve by mohli vznikať miesta s /výmoľmi/.

Vyrovnanie terénu sa robí hrabľami alebo zrovnávacou doskou a valcom. Pôdu rovnomerne rozhrabeme, povalcujeme a keď máme nerovnosti ktoré po povalcovaní je dobre vidno opäť okolo nerovností pohrabeme a povalcujeme až pokiaľ nemáme rovný celý terén.

Pred samotným vysievaním, keď máme kvalitnú pôdu tak zeminu jemne pohrabeme a môžeme vysievať. Vysievame dva krát kolmo na seba a to buď ručne alebo vysievacím vozíkom. Keď nemáme kvalitnú pôdu tak na povalcovaný povrch pridáme záhradnícky substrát vhodný na výsev trávnika, rovnomerne rozhrabeme, vysejeme osivo a opäť povalcujeme.

Na koniec výdatne zavlažíme. Nasledujúce 2-4 týždne musíme zavlažovaniu venovať veľkú pozornosť.

Prvé kosenie sa robí až keď má trávnik výšku min. 10 cm. Dbajte na to aby kosačka mala dobre naostrený žací nôž a aby pôda nebola presušená. Deň pred kosení je dobre trávnik opäť povalcovať. Po každom kosení by sa mal trávnik zavlažiť.NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV