prevzdušnenie trávnika - vertikutácia

Vertikutácia „prevzdušnenie“ je po kosení najdôležitejším krokom v starostlivosti o trávnik. Jej vplyv na zdravotný stav trávnika je nenahraditeľný. Vertikutátor pod kapotou ukrýva miesto žacieho noža na hriadeli upevnenú zostavu 30-34 špeciálnych tenkých zvislých nožov a 30-32 prevzdušňovacích prstov (pružín), ktoré sa šetrne zarezávajú do trávnika – čistia ho a prevzdušňujú. Ten potom lepšie dýcha, prijíma živiny a vlahu, intenzívne odnožuje a hustne. Celkom právom je prevzdušňovač nazývaný lekárom trávnikov. Ale odborníci radia nenechávať dôjsť všetko tak ďaleko a radšej použiť prevzdušňovač trávnikov preventívne, aby bola vertikutácia pravidelná.

Trávna plsť vzniká na spodnej časti trávnika ukladaním odumretých častí trávnika alebo kúskov pokosenej trávy, ktorú kosačka nevtiahla do zberného koša. Tieto kúsky sa ukladajú pri korienkoch rastlín a po čase z nich vzniká nepriepustná vrstva, ktorá bráni prenikaniu čerstvého vzduchu ku korienkom a zároveň zabraňuje prenikaniu vlhkosti. Trávnik začína postupne rednúť, alebo vznikajú celé holé plochy bez trávy. Neprevzdušnený trávnik sa stáva na jeseň a v období zimy ideálnym domovom pre plesňové ochorenia, čoho výsledkom sú rovnako holé miesta v trávniku.

Vertikutáciu je nutné pri dobre udržiavaných trávnikoch vykonávať dva-tri krát ročne (vždy v dvoch smeroch kolmých na seba, aby sme zaručili maximálne možné odstránenie trávnej plsti). Na jar robíme prevzdušňovanie zhruba po druhom kosení, na jeseň približne koncom septembra a počas celého októbra, v závislosti od počasia. Vertikutáciu je vhodné vždy spojiť s iným krokom v starostlivosti o trávnik. Pred prevzdušnením vykonávame odburiňovacie postreky. Výhodou je, že pri prevzdušňovaní odstránime aj zvyšky odumretých burín. Po prevzdušnení klientom spravidla ponúkame dohnojenie trávnika a výsev trávnej zmesi, nakoľko je vrchná vrstva tiež dobre prevzdušnená a hnojivo sa ľahšie vstrebáva, aj trávne semená si ľahšie nájdu svoje miesto a dostanú sa až k zemine.

Zanedbané trávniky prevzdušňujeme aj počas sezóny, kým trávnik nezbavíme všetkej plsti, ktorá bránila jeho rastu. Pravidelne prevzdušňovaný trávnik je hustejší, pretože sa narúša vrchná vrstva korienkov, čo ich stimuluje k novým výhonkom od koreňov, hustý trávnik je odolnejší voči burinám a lepšie znáša poveternostné výkyvy a extrémne teploty i mrazy.


NÁZORY A OTÁZKY NÁVŠTEVNÍKOV